B41042A7337M
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41042A7337M
Descripción:
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 742.7 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series B41042
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.061 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 330 µF
Package Bulk
Impedance 180 mOhms