B41042A8126M
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41042A8126M
Descripción:
CAP ALUM 12UF 20% 63V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 80.85 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series B41042
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 147 mA @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 12 µF
Package Bulk
Impedance 3.2 Ohms