B41043A2157M
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41043A2157M
Descripción:
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 108.5 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series B41043
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 155 mA @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 150 µF
Package Bulk
Impedance 490 mOhms