B41043A5187M
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41043A5187M
Descripción:
CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 273 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series B41043
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 390 mA @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 180 µF
Package Bulk
Impedance 140 mOhms