B41456B7689M000
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41456B7689M000
Descripción:
CAP ALUM 68000UF 20% 40V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.201" (106.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.032" Dia (51.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 16 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B41456
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 68000 µF
Package Bulk
Impedance 8.4 mOhms