B41458B7100M003
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41458B7100M003
Descripción:
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.201" (106.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.532" Dia (64.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 19 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.2mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B41458
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 100000 µF
Package Bulk
Impedance 7 mOhms