B41570E7159Q000
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41570E7159Q000
Descripción:
CAP ALUM 15000UF 40V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.201" (106.70mm)
Tolerance -10%, +30%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.406" Dia (35.70mm)
Ripple Current @ Low Frequency 11 A @ 100 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B41570
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 15000 µF
Package Bulk
Impedance 15 mOhms