B41580A9159M000
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41580A9159M000
Descripción:
CAP ALUM 15000UF 20% 100V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.201" (106.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 2.532" Dia (64.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 15 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B41580
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 15000 µF
Package Bulk
Impedance 10 mOhms