B41605A7159M002
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41605A7159M002
Descripción:
CAP ALUM 15000UF 20% 40V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 11mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B41605
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current @ High Frequency 10.1 A @ 10 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 15000 µF