B41605E8398M3
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41605E8398M3
Descripción:
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B41605
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current @ High Frequency 9 A @ 10 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 3900 µF