B41607A8807M002
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41607A8807M002
Descripción:
CAP ALUM 800UF 20% 63V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 150°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 115mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B41607
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current @ High Frequency 5.4 A @ 10 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 800 µF
Package Tray
Impedance 22 mOhms