B41695A7108Q9
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41695A7108Q9
Descripción:
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance -10%, +30%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.181" L (16.00mm x 30.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 145mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B41695
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 10 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 1000 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 91 mOhms