B41859C8567M002
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41859C8567M002
Descripción:
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series B41859
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.5 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 560 µF
Package Bulk
Impedance 24 mOhms