B41868W4478M
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41868W4478M
Descripción:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm @ 10kHz
Ratings -
Series B41868
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.325 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 4700 µF