B41887A4398M000
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41887A4398M000
Descripción:
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series B41887
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 4.12 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 3900 µF
Package Bulk
Impedance 16 mOhms