B43584B6827M000
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B43584B6827M000
Descripción:
CAP ALUM 820UF 20% 500V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.217" (81.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 2.032" Dia (51.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.6 A @ 100 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 820 µF
Package Bulk
Impedance 144 mOhms