B43888F4476M000
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B43888F4476M000
Descripción:
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.1Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series B43888
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 790 mA @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 47 µF