BA038LBSG2-TR
Rohm Semiconductor
Producto No:
BA038LBSG2-TR
Fabricante:
Rohm Semiconductor
Paquete:
SMP5
Descripción:
IC REG LINEAR 3.8V 150MA SMP5
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 15 µA
PSRR 66dB ~ 56dB (400Hz)
Voltage - Input (Max) 7V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMP5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Rohm Semiconductor
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.8V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 50mA