BC56-12CGKWA
Kingbright
Producto No:
BC56-12CGKWA
Fabricante:
Kingbright
Descripción:
DISPLAY 7SEG 0.56" TRP GRN 12DIP
Guía del usuario
Color Green
Current - Test 20mA
Size / Dimension 1.480" H x 0.748" W x 0.319" D (37.60mm x 19.00mm x 8.10mm)
Millicandela Rating 35mcd
Product Status Active
Series -
Power Dissipation (Max) 75mW
Common Pin Common Cathode
Package / Case 12-DIP (0.600", 15.24mm)
Number of Characters 3
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V