Hogar / DC DC Converters / BCM48BF060T240A00
minImg
BCM48BF060T240A00
Vicor Corporation
Producto No:
BCM48BF060T240A00
Fabricante:
Vicor Corporation
Descripción:
DC DC CONVERTER 6V 240W
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 55V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 6V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 60A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 38V
Series VI Chip® BCM® (240W)
Power (Watts) 240 W
Type Bus Converter Module
Package / Case 30-SMD Module
Efficiency 95.6%