Hogar / DC DC Converters / BCM48BT240T300A00
minImg
BCM48BT240T300A00
Vicor Corporation
Producto No:
BCM48BT240T300A00
Fabricante:
Vicor Corporation
Descripción:
DC DC CONVERTER 24V 300W
En stock : 4
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 55V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 24V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 12A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 38V
Series VI Chip® BCM® (300W)
Power (Watts) 300 W
Type Bus Converter Module
Package / Case Module
Efficiency 94%