BFC230351105
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Producto No:
BFC230351105
Descripción:
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.024" L x 0.303" W (26.00mm x 7.70mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series MKT303
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 100V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1 µF