BFC237112105
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Producto No:
BFC237112105
Descripción:
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.300" (7.62mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKT371
Voltage Rating - DC 63V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 40V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1 µF