BFC2373EE155MF
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Producto No:
BFC2373EE155MF
Descripción:
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKT373M
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 1.5 µF