BFC237520151
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Producto No:
BFC237520151
Descripción:
CAP FILM 150PF 5% 1KVDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series KP/MKP 375
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 400V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 150 pF