BFC237535103
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Producto No:
BFC237535103
Descripción:
CAP FILM 10000PF 1.6KVDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Tolerance ±3.5%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series KP/MKP 375
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 500V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 10000 pF