BFC247936204
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Producto No:
BFC247936204
Descripción:
CAP FILM 0.2UF 5% 160VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKP479
Voltage Rating - DC 160V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 100V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.2 µF