C1250ANBB-085W
Bulgin
Producto No:
C1250ANBB-085W
Fabricante:
Bulgin
Descripción:
SWITCH ROCKER DPST 16A 250V
Guía del usuario
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -
Ingress Protection -
Actuator Marking O -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Concave (Curved)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 26.30mm x 12.40mm
Current Rating (Amps) 16A (AC), 1A (DC)
Circuit DPST
Mounting Type Panel Mount, Flange
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 1250
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Off
Voltage Rating - AC 250 V