CAB.H02.GLA.C72G
LEMO
Producto No:
CAB.H02.GLA.C72G
Fabricante:
LEMO
Descripción:
PLUG 2 POS FREE HANGING
Guía del usuario
Cable Opening 0.209" ~ 0.283" (5.30mm ~ 7.20mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 11A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert H-2
Mfr LEMO
Contact Material -
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -50°C ~ 150°C