CG602U025V3C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
CG602U025V3C
Descripción:
CAP ALUM 6000UF 25V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Ripple Current @ Low Frequency 7.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 29mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series CG
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 8.395 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 6000 µF