CGO223M016L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
CGO223M016L
Descripción:
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.625" (92.08mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Ripple Current @ Low Frequency 11.928 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series CGO
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 14.2 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 22000 µF