CGR113T075X3L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
CGR113T075X3L
Descripción:
CAP ALUM 11000UF 75V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.625" (92.08mm)
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 75 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 23.8 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10.2mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series CGR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 27.37 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 11000 µF