CGR742U040R5C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
CGR742U040R5C
Descripción:
CAP ALUM 7400UF 40V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 14.145 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 7400 µF