CH88162C100-B
Cvilux USA
Producto No:
CH88162C100-B
Fabricante:
Cvilux USA
Descripción:
2.54MM(.100) DUAL ROW BOARD MOUN
Guía del usuario
Insulation Height 0.658" (16.71mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VAC
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 3A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Cvilux USA
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 16
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Short
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series CH88
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.134" (3.40mm)