CRD10CM0CK
C&K
Producto No:
CRD10CM0CK
Fabricante:
C&K
Descripción:
SW ROTARY DIP BCD COMP 0.4VA 20V
Guía del usuario
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Number of Positions 10
Actuator Level Flush, Recessed
Termination Style PC Pin
Voltage Rating 20VAC/DC
Actuator Type Rotary for Tool
Current Rating (Amps) 0.4VA
Contact Finish Gold
Circuit BCD Complement
Height Above Board 0.256" (6.50mm)
Mounting Type Through Hole
Mechanical Life 30,000 Steps
Product Status Obsolete
Series CRD
Body Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Length 0.394" (10.00mm)
Electrical Life 20,000 Steps
Mfr C&K
Pitch 0.100" (2.54mm), Full