CTMC1008F-1R2M
Central Technologies
Producto No:
CTMC1008F-1R2M
Paquete:
1008
Descripción:
1.2UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Guía del usuario
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 230 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max
Inductance 1.2 µH
Series CTMC1008F
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 230MHz