D16EER2FREDRED
E-Switch
Producto No:
D16EER2FREDRED
Descripción:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color Neon, Red
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button, Mushroom
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Circuit DPDT
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 110 VAC
Series D16
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V