D16OAT11HYELORG
E-Switch
Producto No:
D16OAT11HYELORG
Descripción:
SWITCH PB SPDT 8A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color LED, Yellow
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection -
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Rectangular, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Circuit SPDT
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 6 VDC
Series D16
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V