D3V-16-1D65
Omron Electronics Inc-EMC Div
Producto No:
D3V-16-1D65
Descripción:
SWITCH SNAP SPDT 16A
En stock : 89
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Position 0.579" (14.7mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Release Force 50gf
Ingress Protection IP40
Termination Style -
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 16A (AC), 10A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series D3V
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 200gf
Overtravel 0.039" (1.0mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.047" (1.2mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number D3V
Differential Travel 0.016" (0.4mm)