D3V-16-3C5
Omron Electronics Inc-EMC Div
Producto No:
D3V-16-3C5
Descripción:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 250V
En stock : 1
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Position 0.579" (14.7mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Release Force 50gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 16A (AC), 10A (DC)
Circuit SPST-NO
Series D3V
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function Off-Mom
Operating Force 200gf
Overtravel 0.040" (1.0mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.047" (1.2mm)
Base Product Number D3V
Differential Travel 0.016" (0.4mm)