D3V-161-3C25
Omron Electronics Inc-EMC Div
Producto No:
D3V-161-3C25
Descripción:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 250V
En stock : 64
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Position 0.600" (15.2mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Release Force 50gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 16A (AC), 10A (DC)
Circuit SPST-NO
Series D3V
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function Off-Mom
Operating Force 200gf
Overtravel 0.031" (0.79mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.063" (1.6mm)
Base Product Number D3V
Differential Travel 0.025" (0.6mm)