DAM15S500M
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
DAM15S500M
Fabricante:
Amphenol ICC (FCI)
Descripción:
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
Guía del usuario
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Yellow Cadmium Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C