DCMC792T500FN2D
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
DCMC792T500FN2D
Descripción:
CAP ALUM 7900UF 500V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 7.687" (195.25mm)
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.500" Dia (88.90mm)
Ripple Current @ Low Frequency 19.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 20.5mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series DCMC
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 24.257 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 7900 µF