DF11-10DS-2DSA
Hirose Electric Co Ltd
Producto No:
DF11-10DS-2DSA
Descripción:
CONN RCPT 10POS 0.079 TIN PCB
Guía del usuario
Insulation Height 0.244" (6.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Female Socket
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose
Number of Positions 10
Termination Press-Fit, Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Friction Lock
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series DF11
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.8mm, 8.45mm