DF11-26DP-2DS(90)
Hirose Electric Co Ltd
Producto No:
DF11-26DP-2DS(90)
Descripción:
CONN HEADER R/A 26POS 2MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Male Pin
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 26
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Detent Lock
Series DF11
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)