Hogar / Headers, Male Pins / DF11-32DP-2DSA(20)
minImg
DF11-32DP-2DSA(20)
Hirose Electric Co Ltd
Producto No:
DF11-32DP-2DSA(20)
Descripción:
CONN HEADER VERT 32POS 2MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.260" (6.60mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 32
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Detent Lock
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series DF11
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 7.55, 7.8mm, 8.9mm
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Package Tube
Overall Contact Length 0.299" (7.60mm)