DF1EC-10P-2.5DSA
Hirose Electric Co Ltd
Producto No:
DF1EC-10P-2.5DSA
Descripción:
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.425" (10.80mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Mating 0.177" (4.50mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.142" (3.60mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 14.3mm, 15.8mm, 19.8mm