Hogar / Headers, Male Pins / DF7-8P-3.96DSA(26)
minImg
DF7-8P-3.96DSA(26)
Hirose Electric Co Ltd
Producto No:
DF7-8P-3.96DSA(26)
Descripción:
CONN HEADER VERT 8POS 3.96MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.508" (12.90mm)
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.156" (3.96mm)
Contact Length - Mating 0.276" (7.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 8
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Insulation Color Beige
Contact Length - Post 0.138" (3.50mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 21.5mm