DFN0.83BK50
Techflex
Producto No:
DFN0.83BK50
Fabricante:
Techflex
Descripción:
SLEEVING 0.83" ID POLY 50' BLACK
Guía del usuario
Operating Temperature -45°C ~ 120°C
Diameter - Inside 0.830" (21.08mm)
Color Black
Material Polyamide (PA), Nylon
Liquid Protection Gasoline Resistant
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Diameter - Outside 0.920" (23.37mm)
Type Attributes Braided
Series Dura Flex™
Type Sleeving
Length 50.00' (15.24m)
Environment Protection UV Resistant, Weather Resistant
Mfr Techflex
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Features Chemical Resistant, Clean Cut, Salt Resistant, Snag Resistant
Wall Thickness 0.045" (1.14mm)