DME1W8P2K
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
DME1W8P2K
Descripción:
CAP FILM 8.2UF 10% 100VDC RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series DME
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 65V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 8.2 µF